Keď pred dvanástimi rokmi začínali, na trhu chýbala kvalita. Podomácky vyrábaných produktov bolo veľa, ich úroveň bola otázna.
Aj mäsové výrobky sa dajú podľa riaditeľa a konateľa spoločnosti Althan Richarda Gavaľu robiť „doma na kolene“. So zdravím však neradno riskovať. Nehovoriac o pôžitku, ktorý prináša zahryznutie do kvalitne spracovaného mäsového výrobku.
Práve preto odporúča nakupovať u overených firiem, ktoré sa na mäsovýrobu špecializujú už roky. Musia spĺňať veľmi prísne normy a opierať sa o fortieľ svojich majstrov.
Rovnako je to aj v prípade spoločnosti Althan, ktorá je na trhu už 12 rokov. Okrem kvality vsádza aj na mäsiarsku tradíciu regiónu. Humenné, kde pôsobí, malo svoj cech mäsiarov už v 17. storočí. A jeho obyvateľov prezývajú hurkare, čo v nárečí znamená jaternica.
Viac mäsa vo výrobkoch
Althan začínal “od nuly”, no jeho zakladatelia neskúsení určite neboli. Od začiatku v ňom pracovali ľudia, ktorí v mäsiarstve pôsobili celý život. Vedeli, ako prinášať rôzne špeciality, ktoré ich odlíšia od zabehnutých veľkých výrobcov.
„Boli sme tí, ktorí spustili zvyšovanie podielu mäsa vo výrobkoch. Malý Althan na východe Slovenska prichádzal s tým, že párky či šunky môžu obsahovať oveľa viac mäsa, ako bolo predtým bežne zaužívané,“ opisuje začiatky firmy Gavaľa.
Po dvanástich rokoch fungovania firma zamestnáva vyše sto ľudí, ktorí pripravujú viac ako sto rôznych produktov do predajní po celom Slovensku. Výrobky môžete napríklad nájsť aj v obchodnom reťazci Kaufland.
Firma sa zameriava na výrobu spracovaného hovädzieho a bravčového mäsa, pričom sa vo svojich výrobkoch snaží používať maximálnu možnú mieru podielu čerstvého mäsa, ktorý má veľký vplyv na jeho finálnu kvalitu.
Keď firma štartovala, na produkciu svojich výrobkov používali výlučne mäso od slovenských dodávateľov. Z pohľadu sebestačnosti produkcie bravčového a hovädzieho mäsa je to však z roka na rok horšie.
„Na Slovensku na to dlhodobo neexistuje dostatočná kapacita. Všetci výrobcovia, hlavne tí veľkí, nakupujú z rôznych zdrojov v rámci Európskej únie. Prvotná požiadavka je však na slovenské a české mäso,“ vysvetľuje riaditeľ Gavaľa.
„Dôležité je, aby sme mäso ako základnú surovinu zabezpečovali a nevozili zďaleka,“ objasňuje Gavaľa. Bude to totiž mať vplyv na jeho ďalšie spracovanie.
„Mäso sa správa inak, je podstatne kvalitnejšie, keď sa k nám z bitúnku dostane za jeden deň. Dodávateľská šnúra musí byť veľmi krátka,“ dodáva.
Mercedes medzi paprikovými klobásami
Po tom, ako Althan medzi mäsokombinátmi rozbehol „súťaž“ v tom, ktorý dá do produktov viac mäsa, začali vyvíjať radu bezéčkových výrobkov. Teda také, v ktorých nie sú pridané konzervačné látky či dochucovadlá.
Jedným z viacerých takýchto príkladov je aj bravčový bok údený na bukovom dreve, v ktorom nie sú žiadne umelé konzervačné látky.
Medzi vlajkové výrobky spoločnosti, o ktorom hovorí Gavaľa s pýchou, je klobása kalocsai. Obsahuje špecifickú papriku kalocsai - „Kalocsai je mercedes medzi paprikami“. Kalocsai papriku používajú sladkú a pálivú a jej pomer je precízne namiešaný.
Klobásu kalocsai robia presne tak, aby sa odlišovala chuťovo od ostatných výrobkov, najmä tých konkurenčných.
„Náš výrobok zároveň neobsahuje žiadne éčka, len chudé bravčové mäso,“ hovorí Gavaľa.
Až 60 percent jelenieho mäsa
Medzi viac ako stovkou produktov je výnimočná aj jelenia klobása. Na trhu sú rôzne výrobky z diviny, no v tejto klobáse používajú kvalitné jelenie stehno, ktoré tvorí až 60 percent klobásy od Althanu.
„Je to značný podiel a rozdiel. Niekto dá do výrobku len trochu diviny, aby zavoňala. My nešetríme. Dáme tam presne to, čo tam byť má,“ hovorí Gavaľa.
Základ výrobkov od Althanu v Kauflande tvoria údené mäsá, a práve spomínaný klobásový sortiment, ktoré dopĺňajú sezónne produkty.
Charakteristickým výrobkom z portfólia Althanu je aj saláma Poloninka, no pre každého mäsiara sú osobitnou kapitolou Spišské párky, kde je medzi výrobcami dlhoročná rivalita.
Dôležité je najprv spoznať, kedy máte v ruke naozaj kvalitný výrobok. Každý výrobca, ktorý vyrába Spišské párky poctivo a s dodržaním legislatívnych požiadaviek na tento konkrétny produkt, dostane po absolvovaní náročnej kontroly a analýzy priamo v mäsokombináte certifikát od Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu. Držiteľ certifikátu je oprávnený označovať svoje výrobky znakom ZTS - “zaručená tradičná špecialita“. Althan disponuje týmto certifikátom od roku 2012.
Viete ako sa správne varia párky, aby nepraskli?
Dôležitá je aj samotná príprava. Riaditeľ Gavaľa prízvukuje, že párky sa nevaria, ale zohrievajú.
„Najmä toto ľudia nevedia. Potom sa čudujú, že im párky praskli a stratila sa ich chuť.“
Párky sa pripravujú vo vode, ktorá najprv zovrie a následne sa už iba ohrejú pod pokrievkou dve až tri minúty.
„Ide o to, aby prirodzene nasali teplotu. Párky sa už nemusia variť, v našich komorách sa už uvarili. Sú pripravené na konzumáciu,“ vysvetľuje Gavaľa.
Regionálny rozmer
Aj keď v Althane vyrábajú overené produkty, na ktoré si ľudia zvykli, stále hľadajú nové chute, ktoré upútajú v záplave mäsových výrobkov. Po otvorení trhu čelia konkurencii z celej Európy. Aj kvôli tomu dávajú do svojich klobás či salám regionálne chute.
Gavaľa vysvetľuje, že nemôžu zaspať na vavrínoch. Preto svoju ponuku stále inovujú. Ak má niekto na obed celý týždeň rezeň, potom ho už nechce ani vidieť. Ľudia sa jednoducho prejedia aj svojho obľúbeného jedla.
„Kvôli tomu sme aj mnohé výrobky v spolupráci s Kauflandom vyvinuli do podoby, ktorá dnes ľuďom vyhovuje.“ V popredí je čoraz viac zdravé stravovanie a nad tým musia premýšľať aj výrobcovia údenín, šuniek či párkov.
„Potravina nám pomôže alebo poškodí. Všetko, čo do seba dáme, sa nám nejakým spôsobom vráti,“ konštatuje Gavaľa.
Na kvalitných ingredienciách preto v Althane nechcú šetriť. Ako ostatní výrobcovia sa však aj oni musia vysporiadať s tým, aby boli ich produkty cenovo dostupné každému. Podľa Gavaľu však stále platilo a platí: „Za cenou hľadaj kvalitu.“
Ďalšia výzva spoločnosti je pracovať na tom, aby boli dlhoročné skúsenosti odovzdávané ďalej. Ako každá fabrika, ktorá chce vo svojej výrobe napredovať, musia aj v Althane pracovať s mladými ľuďmi, ktorí budú vo výrobe a tradičných receptoch pokračovať.
„Minimálne tak dobre ako my,“ dodáva Gavaľa.
Tento článok vám prináša Kaufland.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.