27. February 2023 o 00:00

Vyvinuli slaný med. Cukrík z neho má trvanlivosť štyri roky

V ponuke majú aj verziu s čili. Nezvládne ju hocikto.

SME Creative
Mário Šmýkal
SME Creative , Mário Šmýkal

Inzercia

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)
Písmo: A - | A +

Čo by ste si pomysleli, keby ste si na začiatku roka 2023 kúpili cukríky a na obale by bola trvanlivosť do Silvestra 2027? Ak sa vám to nechce počítať, trvanlivosť by bola štyri roky.

Je to prípad medových cukríkov od trnavskej značky beeLol. Dokážu mať záruku v rokoch, pričom im na to stačia tri ingrediencie. Žiadne farbivá, umelé konzervanty ani stabilizátory. Len trstinový cukor, včelí med a citrónová šťava. Zakladateľka Romana Machová vyvíjala receptúru niekoľko mesiacov a radil jej s ňou aj jej partner.

„Receptúru sme kedysi ponúkali verejnosti a s ňou aj obaly a paličky na lízanky. Keď sa niekomu nedarilo, poradila som, čo a ako treba zmeniť. Keby nám vznikla konkurencia, bola by som rada a držala jej palce,“ zamýšľa sa Romana Machová o ručne robených cukrovinkách beeLol.

Sladkosti vyrába od roku 2011 výlučne z prírodných surovín a na trh prináša kombinácie, aké inde nenájdete. Medové cukríky s morskou soľou, čili, škoricou, levanduľou, lipou, mätou i medovkou.

Kedysi mala v ponuke aj feniklové, anízové, kávové a zázvorové lízanky, ale tie slovenským jazykom nezachutili. Ako reagujú na čili a prečo sa jej z jednej predajne vrátili?

Receptúra obsahuje len nevyhnutné minimum

„Chcela som urobiť zdravšiu alternatívu cukroviniek, ktorá by bola blízka našim chuťovým pohárikom. Ingrediencie sa snažíme odoberať z regiónu a vo výrobkoch nezakrývať prirodzené chute, farby a vône. Dávame si záležať aj na obaloch a nepoužívame plasty,“ vymenúva Machová.

Mohlo by sa zdať, že svojou predstavou raz narazí na realitu a kvôli financiám či technologickým postupom bude musieť urobiť kompromis. Ale nenarazila. Práve naopak. Časom odstránila aj ďalšiu skratku vo výrobe.

Výnimočné slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná len jeden človek
Súvisiaci článok
Výnimočné slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná len jeden človek

„Kedysi sme používali glukózový sirup, ale výrobca nám nevedel povedať, či obsahuje geneticky modifikovanú kukuricu, tak sme s tímom vyvinuli receptúru bez glukózového sirupu. V cukrovinkách zostalo len to, čo tam nevyhnutne musí byť,“ opisuje Machová.

Od začiatku mala jasno aj v tom, že obaly musia byť ohľaduplné k životnému prostrediu. Cukríky a lízanky balia do kompostovateľných obalov vyrobených z kukurice, ktorá je biologicky odbúrateľná. Tam, kde je to možné, používajú papierové obaly.

„Obaly síce tvoria podstatnú časť ceny výrobku, ale som rada, že nimi neznečisťujeme prírodu a nevyrábame ďalšie plasty,“ teší sa zakladateľka cukroviniek beeLol.

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Medové cukríky s čili

Volajú sa Medové cukríky s chilli paprikou, ale pokojne by sa mohli volať aj Medové cukríky, z ktorých vám rozdrapí hlavu. Čili je v nich rozomleté na jemný prach, kvôli čomu ho neviete mať pod kontrolou ako v prípade bežných čili papričiek, ktoré rozhryznete viac alebo menej. V cukríkoch ho budete mať v plnej paráde a pocitovo aj v ušiach.

„Pri vyvíjaní intenzity nám ho v jednej šarži asi ušlo viac a volali nám kvôli tomu z predajne. Museli sme z čili ubrať a cukríky vymeniť,“ spomína Machová.

Výrobu čili cukríkov aktuálne pozastavili, ale v sklade ich ešte majú a cez ich webovú stránku sa stále dajú objednať. Opačným prípadom sú cukríky a lízanky s morskou soľou, ktoré sa v sklade dlho neohrejú. Sú ako slaný karamel, len to nie je karamel, keďže neobsahujú maslo ani smotanu.

V Trnave spojili soľ s medom a vytvorili špecifickú chuť slaného medu. Na Slovensku a v Česku ho vyrábajú ako jediní.

„Med odoberáme od blízkeho Apimedu, ktorý je certifikovaným výrobcom. Mesačne ho spotrebujeme zhruba 50 kilogramov,“ hovorí Machová.

Vlastných dodávateľov majú aj na ďalšie suroviny ako sušené bylinky, sušené ovocie, trstinový cukor či silice, pričom všetci sú slovenskí. Jedine citróny pochádzajú zo zahraničia a nakupujú ich priamo v obchodoch. Čerstvú citrónovú šťavu používajú ako prirodzený konzervant, vďaka čomu sa vyhli akýmkoľvek umelým stabilizátorom, emulgátorom i kyseline citrónovej.

Kedysi si zákazníci objednávali produkty cez SMS správy, dnes už môžu využiť ich vlastný e-shop alebo ich nájsť vo viacerých farmárskych potravinách, obchodoch so zdravou výživou, lekárňach a Kauflandoch v trnavskom a bratislavskom regióne.

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Začala bez biznisplánu

Romana Machová pracovala dlhé roky na manažérskych pozíciách v nadnárodných spoločnostiach v oblasti priemyslu, časom ju to však začalo unavovať. Chcela robiť vo výrobe, tak si popri práci a po večeroch začala doma vyvíjať vlastnú receptúru na lízanky.

„O receptúru sa nebojím, pretože podobne to robili už naši starí rodičia. Náročnejšie je uchytiť sa na trhu a vedieť to predať. Výroba vyzerá počas celého roka rovnako, jedine tlaková níž ju dokáže ovplyvniť a horšie sa nám vtedy varí,“ priznáva Machová.

Postup je jednoduchý. V hrncoch najskôr uvaria základnú sirupovú zmes, pridajú do nej sušené bylinky, sušené ovocie či prírodné silice, nalejú ju do foriem a nechajú stuhnúť. Potom zostáva už len cukrový násyp a balenie. Podobne jednoducho to Romana Machová urobila aj s biznisplánom. Nemala žiaden.

Pre dcéru vymyslel jogurt. Predá ho viac ako všetkých ovocných dokopy
Súvisiaci článok
Pre dcéru vymyslel jogurt. Predá ho viac ako všetkých ovocných dokopy

„Cítila som, že to môže fungovať. Biznisplán som síce nemala, ale neskočila som do toho rovnými nohami a zo dňa na deň. Najskôr som to niekoľko mesiacov skúšala a urobila prvých 20 lízaniek. S partnerom a rodinou sme to postupne vyvíjali,“ spomína Machová.

Výrobu sa jej dodnes darí držať v takej veľkosti, že ak si dnes niečo objednáte a nebudú to mať v sklade, zajtra to vyrobia a hneď aj odošlú. Najviac sa u nich predávajú medové cukríky bez príchute a ovocné lízanky mix. Všetky príchute majú zo skutočných plodov, ktoré v sušenej podobe pomelú na jemný prášok.

Okrem úspešnej spolupráce s Kauflandom sa aktuálne snažia dostať aj na český trh. So slaným medom majú čisté pole a medové cukrovinky sa tam tiež nevyrábajú v každej druhej dedine. Ale jesť by sa mohli.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.