Intoleranciou na potraviny a alergiami trpí stále viac ľudí. Odborníci o problémoch s trávením a nepríjemnými reakciami na jedlo hovoria ako o epidémii 21. storočia.
Svoje o tom vie aj Milan Trenčan. S bolesťami brucha, kĺbov a únavou bojoval niekoľko rokov. Po tom, ako mu lekári namerali rekordné hodnoty histamínovej intolerancie a k nej pridali ďalšie tri na laktózu, lepok a cukor, sa mu doslova zmenil život.
Z prvých pokusov o sladkosť, ktorá by mu neublížila, sa z malej petržalskej kuchyne prepracoval do vlastnej výroby keksíkov pre ľudí s intoleranciami. Nazval ich Kekse. Predáva ich vo viac ako 40 malých bioobchodoch a nájdete ich aj v Kauflande. Z čoho sa skladajú a pre aké typy intolerancií sú?
Jedinečné zloženie keksov
Na obale Keksov je zoznam toho, čo v nich nie je, dlhší než toho, čo sa v nich nachádza. Neobsahujú prídavné látky, arómy, farbivá, konzervanty a sú aj bez palmového oleja. Nenájdete v nich ani mlieko, laktózu, sóju, lepok, kvasnice či vajcia.
Náplň mandľového variantu obsahuje len štyri zložky. Kokosový olej, mandľový nápoj v prášku, med a vanilku bourbon. Napriek tomu si na nich pochutnáva stále viac ľudí.

Príbeh značky Kekse sa začal písať veľmi nenápadne v roku 2016 v Bratislave. Milan Trenčan bol jedným z mnohých mladých ľudí, ktorí prišli do hlavného mesta študovať. Ekonomická univerzita, neskôr dobrá práca. Mladému mužovi z Nemšovej však do sľubne rozbehnutej kariéry obchodného manažéra zasiahli zdravotné ťažkosti.
Ak zjem niečo, čo mi škodí, na tri hodiny ma akoby vypne. Od ramien až po členky mi úplne odídu kĺby, mám veľké bolesti a musím len ležať.“
„Po jedle ma bolievalo brucho a kĺby a ťažšie sa mi dýchalo. Často som bol unavený a bez nálady. Nevedel som, čo sa deje, ale keďže to nebolo pravidelné, neriešil som to. Po dlhšom čase sa k fyzickej nepohode pridala aj psychická a nastúpili depresie a nervozita,“ spomína Milan Trenčan.
Obvodná lekárka ho nasmerovala k špecialistom na potravinové alergie a intolerancie. Postupne tak absolvoval všetky vyšetrenia.
„Keď som si prišiel na kliniku po výsledky, lekárka mi povedala, že som stanovil nový rekord s najhorším výsledkom histamínu, vraj takú hodnotu dovtedy nenamerali. Začal som si o tom čítať a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí s tým bojujú,“ hovorí Trenčan.
Dodnes nemôže jesť pečivo, má intoleranciu na lepok, mlieko, laktózu, sóju a vajcia a vyhýbať sa musí aj viacerým druhom ovocia a zeleniny.
„Ak náhodou zjem niečo, čo mi škodí, mám rôzne symptómy. Ten najhorší je, že ma na tri hodiny akoby vypne. Od ramien až po členky mi úplne odídu kĺby, mám veľké bolesti a musím len ležať,“ opisuje svoju skúsenosť.
Chuť na sladké zvíťazila
Prvé týždne po stanovení diagnózy boli ťažké, jedol len ryžu a zemiaky. Postupne si však našiel spôsob, ako fungovať.
„Naučil som sa s tým žiť. Pociťoval som však potrebu dopriať si aj veci, ktoré by ma z hľadiska chuti viac potešili. Predtým som bol maškrtný, mal som rád rôzne dobroty, ale všetko som musel stopnúť,“ vraví Trenčan.
Chuť na sladké bola stále silnejšia a v malej petržalskej kuchyni si začali s priateľkou vypekať rôzne zdravé koláče. Ako priznáva, robili to formou pokus - omyl a finálne produkty často skončili v koši, pretože sa nedali jesť.

„Raz mi napadlo namiesto koláčov urobiť keks. Nakúpil som si bezlepkové oblátky a premýšľal, čím ich naplniť. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sme sa dopracovali k slušnejšiemu výsledku. Bol som presvedčený, že to bude mať úspech,“ hovorí Trenčan.
Ľudia často bojujú s kombináciu rôznych intolerancií. Radi by si dopriali sladkosť, ale nájsť takú, ktorá by spĺňala viacero prísnych podmienok, nie je jednoduché. Kekse preto Milan Trenčan vyskladal tak, aby si ich mohol vychutnať aj on sám. Sú teda bezlepkové, bezlaktózové, bezsójové, bezvaječné a nízkocukrové.
Po asi troch rokoch príležitostnej „kuchynskej“ výroby si povedal, že skúsi svoju produkciu ukázať svetu. Kekse postupne ochutnávali kolegovia v práci, rodina a známi.
Tri príchute
Definitívny zlom prišiel vtedy, keď sa s priateľkou rozhodol odísť z Bratislavy a vrátiť sa domov do Nemšovej. Vhodné priestory našiel v neďalekej Slavnici a výrobu keksov zoficiálnil.
Píšu nám aj ľudia, ktorí nemajú zdravotné intolerancie a mohli by si vybrať hocijaký keksík, ale opakovane siahnu po našom.“
„Nemal som presný plán rozvoja, len som si vytvoril e-shop a profily na sociálnych sieťach. Výrobu som spustil v septembri 2020, dal som prvú reklamu na Facebook a dúfal som, že si k tomu niekto nájde cestu,“ opisuje začiatky podnikania Milan Trenčan.
V ponuke má aktuálne tri príchute keksov. Prvou bol kokos, ktorý má neutrálnu chuť, druhou mandle a tretia príchuť je mandľovo-karobová. Mandle sa v rámci orechov považujú za najneutrálnejšie pre ľudí s intoleranciami a karob je náhrada kakaa, ktorú ľudia s alergiami tolerujú lepšie.
Oblátky plní ručne, aj preto je plnka niekedy jemnejšia, inokedy o pol milimetra hrubšia. Každý keks je tak iný a v podstate originálny.
Namiesto svadby kúpil baličku
Vybavenie firmy bolo na začiatku veľmi skromné. Jeden nerezový stolík, dve chladničky a ručný mixér. Všetko je poctivá ručná výroba, keksíky dokonca spočiatku ručne aj balili.
Kekse sú vhodné pre ľudí s:
histamínovou intoleranciou,
celiakiou,
diabetes,
intoleranciou na laktózu, kazeín, vajcia, sóju, chemické prídavné látky a éčka.
Používali jednoduchú zatavovačku, keks vložili do obalu, zatavili a nalepili tri etikety. Zabaliť takto sto keksíkov trvalo podľa Trenčana asi tri hodiny. Až neskôr si za peniaze, ktoré mali odložené na svadbu, kúpili automatickú baličku.
„Snúbenica Zuzka mi často pomáhala s balením, vždy sme sa smiali, že je tá najlepšia balička. Potom, keď sme kúpili túto automatickú, hneď sme vedeli, ako sa bude volať. Zuzana teda balí stále,“ smeje sa Trenčan.
Automatická Zuzana zabalí približne štyri desiatky keksov za minútu. Denne tak vďaka nej dokážu vyrobiť 500 až 1 000 kusov.
Veľká investícia bola rizikom, keďže vo firme v tom čase netušili, či sa im niekedy vráti. Opäť však zaúradovala náhoda, tentokrát v pozitívnom zmysle.
„Zazvonil telefón a ozvali sa ľudia z Kauflandu s tým, že by mali záujem o Kekse ako o regionálny výrobok. Vtedy sme tu naozaj mali len jeden nerezový stôl a chladničky, vyzeralo to tu dosť biedne,“ spomína Trenčan.
„Veľmi ma prekvapilo, že sa ozvali, vôbec som nevedel, čo od toho čakať. O pár dní prišli na kontrolu a obzreli si, čo a ako vyrábame. Čakal som, že sa otočia a pôjdu preč. Na moje prekvapenie však povedali, že idú do toho. Dodnes za to ďakujem všetkým, je to pre nás obrovská vec,“ dodáva výrobca Keksov.
Za Kekse dá ruku do ohňa
Vo firme fungujú vo dvojici a na razantné zväčšenie výroby alebo produktového portfólia zatiaľ nemajú kapacity. Cieľom na najbližšie mesiace je zastabilizovať odbyt.
„Trh so sladkosťami je obrovský a najväčšiu silu má marketing. Občas mám pocit, že stačia kampane, slogany a influenceri a nemusí to byť ani zdravé. My sa chceme odlíšiť, za svoj produkt a za to, že neobsahuje žiadne zlé veci alebo prídavné látky, dám pokojne aj ruku do ohňa. Na Slovensku svojím zložením a filozofiou nemá konkurenciu. Verím, že prerazí,“ konštatuje Trenčan.

O tom, že sú na dobrej ceste, svedčia aj ohlasy zákazníkov.
„Teší ma, že nám píšu aj ľudia, ktorí nemajú zdravotné intolerancie a mohli by si vybrať hocijaký keksík, ale opakovane siahnu po našom. Práve to je pre nás tá najlepšia reklama,“ uzatvára Milan Trenčan.
Tento článok vám prináša Kaufland.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.