27. November 2024 o 00:00

Priekopníci v ovocných šťavách. Ich technológia nemá na svete obdobu

Pomarančovú šťavu vychválila aj americká hviezda.

SME Creative
Michel Struhárová
SME Creative , Michel Struhárová

Inzercia

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)
Písmo: A - | A +

Boli deväťdesiate roky. Traja čerství ekonómovia Milan Pašmík, Radoslav Prepik a Marek Rakický premýšľali, akým smerom sa v živote vybrať. Cez export potravín, dovoz čajov a minerálnych vôd sa napokon dostali k džúsového biznisu. Postrčil ich k tomu bývalý obchodný riaditeľ firmy Tetrapak, ktorý im pomohol aj s výberom priestorov v Dunajskej Strede.

Prísť ako siedmy hráč na konkurenčný trh spočiatku nevyzeralo ako terno. Ambiciózne trio zakladateľov spoločnosti McCarter, ktorá stojí za značkami džúsov Rio či Zeus, sa však nebálo skúšať. Najskôr netradičné kombinácie chutí, neskôr i šťastie. Odvaha sa im vyplatila a investíciou do ojedinelej technológie sa z nich stali slovenskí priekopníci čerstvo lisovaných štiav. Čím to je, že ich produkty nekúpite v skle a prečo je kratšia trvanlivosť dobrá?

V Dunajskej Strede skrývajú poklad

Keď v roku 2008 ekonomiku zasiahla kríza, mnohé firmy prinútila zatiahnuť ručnú brzdu. Ani majiteľom McCarter nebol príjemný pohľad na klesajúce predaje. Vedeli, že ak ju chcú zvládnuť, už nestačí vyrábať džúsy z koncentrátov.

„Spotrebitelia sa čoraz viac zaujímali o svoje zdravie a vyhľadávali iné produkty – prírodné, bez chemických konzervantov, doplnené o funkčné látky, ako sú kúsky ovocia, aloe vera, semienka či nápoje s proteínmi. Verili sme, že to nebude krátkodobý trend a chceli sme mať technológiu, ktorá také produkty dokáže vyrobiť,“ ozrejmuje odklon od pôvodnej výroby Milan Pašmík, spolumajiteľ a jeden z trojice zakladateľov spoločnosti McCarter.

Značky spoločnosti McCarter kúpite vo všetkých predajniach Kaufland

„Spolupráca s Kauflandom začala už v roku 2000, keď reťazec vstúpil na slovenský trh. Oceňujeme nielen aktívnu podporu slovenských výrobcov, ale aj jeho otvorenosť voči inováciám a novinkám. Vďaka vzájomnému porozumeniu a schopnosti vždy nájsť spoločnú reč sa nám podarilo vybudovať obojstranne výhodné partnerstvo,“ konštatuje Milan Pašmík.

Okrem ovocných štiav a džúsov Rio a Zeus nájdete v regáloch Kauflandu aj rastlinné nápoje a alternatívy mlieka Body & Future.

Táto myšlienka však narazila na zásadnú komplikáciu – v tom čase potrebná technológia neexistovala. Nádej im svitla vo chvíli, keď v Holandsku objavili výrobcu podobnej linky pre farmaceutický priemysel.

„Dokázala plniť produkty s funkčnými látkami, no pre potravinárske účely sme potrebovali upraviť množstvo detailov, napríklad rovnomerné plnenie kúskov pri zachovaní hladiny nápoja vo fľaši. Spočiatku nám neverili, že ich linka toto dokáže,“ približuje Pašmík. Holandskí inžinieri však postupne prišli s nápadmi, ako by sa úpravy dali zrealizovať.

„Dopracovali sme sa k unikátnemu prototypu, ktorý dokáže plniť za studena lisované nápoje s kúskami v aseptickom prostredí bez chemického ošetrenia. Nikde na svete neexistuje linka s tak univerzálnymi schopnosťami. Niektoré inovatívne výrobky a kombinácie dokážeme vyrobiť len my,“ ozrejmuje ťah, ktorý firme priniesol technologický náskok a medzinárodné renomé inovátorov.

Vďaka prelomovej technológii sa už McCarter nevenuje len výrobe vlastných produktov a distribúcii. Podnikanie rozšírili o takzvaný co-filling, teda výrobu produktov pod logom rôzne známych značiek zo západnej Európy, Ázie a Ameriky.

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Produkt už nedokážu vylepšiť

Do výroby v Dunajskej Strede prichádzame v čase spracúvania tohtoročnej úrody jabĺk. Nemajú síce dokonalý vzhľad, aby sa mohli objaviť na pultoch obchodov, ale ide o plody z ručného zberu s minimálnym ošetrovaním.

„Práve tieto jablká sa najviac približujú chuti, ktorú poznáme z babkinej záhrady. Často sú to plody zo starších sadov bez dokonalej závlahy, čo na odšťavenie nevadí,“ vysvetľuje Pašmík a dodáva, že tento rok priniesol zrelé jablká, takže šťava má prirodzene sladšiu chuť.

Počas sezóny nakupujú aj jablká skladované v dusíkových komorách bez prístupu kyslíka, aby si udržali sviežosť. Zásoby vo vlastných skladoch sa im neosvedčili. Časť jabĺk niekedy zhorkla alebo vyschla a nedali sa použiť. Priebežným nakupovaním síce riskujú, že jabĺk nebude dosť alebo zaplatia viac, no podľa Pašmíka vedia, že surovina bude kvalitná.

Od lokálnych farmárov nakupujú aj špeciálnu odrodu karotky, ktorá je vyšľachtená, aby chuť bola šťavnatá, sladká a svieža. Pestuje sa v piesočnatej pôde, aby v šťave nezanechávala zemité tóny a tiež sa ľahšie čistí. Sezónne spracúvajú aj hrušky, marhule, broskyne či cviklu.

„Nepoužívame žiadne prípravky ani enzýmy na zvýšenie výťažnosti. Je to iba čistá vylisovaná šťava bez akýchkoľvek pridaných látok alebo konzervantov. Na tomto produkte prakticky nie je čo zlepšiť,“ konštatuje spolumajiteľ firmy, pre ktorú je kvalita produktov osobná záležitosť.

„Pijeme ich nielen my sami, ale aj naše deti či kamaráti a je jasné, že chceme, aby nám produkty pochválili,“ hovorí s úsmevom. Spätná väzba na sociálnych sieťach im často poskytne rýchly prehľad o tom, či sa niečo podarilo, alebo je potrebné niečo doladiť. Sociálne siete ich priviedli aj k videu amerického rapera 50 Centa. Dokumentoval v ňom svoje dojmy z pobytu a koncertu v Bratislave a jeho tím na kameru nešetril chválou na 100-percentnú šťavu zo sladkých kostarických pomarančov.

Milan Pašmík, spoluzakladateľ spoločnosti McCarter Milan Pašmík, spoluzakladateľ spoločnosti McCarter (zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Šetrnejšie spracovanie uchováva nutričné bohatstvo

„Nepozerajte sa na pás, zatočí sa vám hlava,“ hovorí prezieravo Erik Niszler, riaditeľ závodu McCarter, keď sa blížime k linke, kde desiatky jabĺk svištia jedno za druhým. Všetky jablká, ktoré prichádzajú do firmy, najprv končia vo veľkých betónových bazénoch, odkiaľ ich prúd vody dopravuje na ručné triedenie. Zamestnanci sú na túto rýchlosť dávno zvyknutí a sústredene preberajú červené plody. Tie následne putujú do drviča, kde ich špeciálne prispôsobené nože premenia na drvinu na lisovanie.

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Srdcom celej výroby je horizontálny hydraulický lis. Oceľový švajčiarsky stroj je v prevádzke od roku 1986 a pred tromi rokmi prešiel kompletnou rekonštrukciou.

„Kedysi sme na jeho ovládanie potrebovali niekoľko veľkých počítačov. Napriek svojmu veku teraz funguje ako moderné zariadenie a zamestnanec ho ovláda cez jediný počítač. Tento stroj nám bude slúžiť ešte dlho,“ hovorí Niszler.

Pripravená drvina sa cez hydraulický valec dostáva do horizontálneho lisu, ktorý z nej vytláča šťavu. Na rozdiel od vertikálnych lisov je tento spôsob šetrnejší a zachováva prirodzenú chuť. Lisovanie jednej dávky jablkovej drviny trvá približne dve hodiny, počas ktorých vznikne asi 7 500 litrov čerstvej šťavy. Tá sa prepravuje potrubiami do pastera, kde sa na pár sekúnd zahreje na pasterizačnú teplotu a okamžite schladí na teplotu asi 10 až 20 stupňov.

„Iné linky plnia šťavu za tepla a v obaloch postupne chladne, no takto prichádza o veľa vitamínov. Aseptické plnenie za studena zachováva chuť aj vôňu, a tiež nutričné hodnoty. Senzitívny indikátor je najmä úbytok vitamínu C, ktorý je pri tomto spracovaní iba 10 percent,“ vysvetľuje riaditeľ závodu.

Vychladnutá jablková šťava cestuje potrubiami do aseptických tankov a odtiaľ sa plní do tetrapakových obalov, prípadne sa mieša s inými druhmi ovocia či zeleniny.

Sklo neprichádza do úvahy

Pre McCarter nie je dôležité len vyrobiť kvalitnú ovocnú či zeleninovú šťavu. Chcú, aby si zachovala svoje chuťové a nutričné vlastnosti ako v deň, keď ju naplnili. Preto výrobkom nastavili kratšiu trvanlivosť a neváhali ísť o krok ďalej aj v obaloch.

Okrem plnenia do tetrapaku vyrábajú aj vlastné PET fľaše, a to z takzvaných predliskov, ktoré tvarom pripomínajú skúmavku, a obsahujú rôzne ochranné bariéry. Predlisok sa nahreje na špecifickú teplotu, aby zmäkol, a pomocou vysokotlakového vzduchu sa vyfúkne do finálneho tvaru fľaše. V rámci ekologických inovácií používajú aj predlisky vyrobené z vyzbieraných fliaš zo zálohového systému. Vynára sa preto otázka, prečo šťavy neplnia do skla.

„Neexistuje technológia na studené aseptické plnenie do skla. Každá fľaša, ktorá nie je mikrobiologicky dokonale čistá, spôsobí, že produkt bude kvasiť. Preto tento variant neprichádza do úvahy,“ ozrejmuje Milan Pašmík.

(zdroj: Barbora Girmanová, SME Creative)

Plnenie za studena v aseptickom prostredí je uzavreté a absolútne sterilné. Dôkladným sterilizačným procesom prechádzajú aj hotové fľaše: najskôr horúcou vodou, potom peroxidom, opäť horúcou vodou a nakoniec sa vyplachujú sterilným vzduchom. Počas plnenia sa použije až trikrát sterilný dusík, aby vo fľaši nezostal ani náznak kyslíka a zabránilo sa oxidácii. Na záver je každá fľaša zabezpečená špeciálnym uzáverom, ktorý sa aktivuje horúcou vodou a neutralizuje aj posledné stopy kyslíka.

Dôkladnou kontrolou prechádzajú aj naplnené fľaše.

„Kontrolujeme, či je každá fľaša správne uzavretá, a ak sa vyskytne problém, stroj ju automaticky z procesu vyradí. Na každú fľašu tiež tlačíme UV farbou informáciu o plniacej hlave, takže ak by nastala akákoľvek chyba, môžeme hneď zasiahnuť,“ vysvetľuje Erik Niszler. Spolu s vedením McCarter robí maximum pre to, aby si produkty uchovali svoje najlepšie vlastnosti po celú dobu trvanlivosti.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.