SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Kravské, kozie, ovčie alebo iné?

Zistite, ktoré mlieko je pre vás najvhodnejšie.

Nie je mlieko ako mlieko, no stále platí, že hovoríme o jednej z najzdravších potravín. Vápnik, enzýmy, množstvo vitamínov, minerálov, ale aj bielkovín sú hybnou silou pre zdravé fungovanie každého ľudského organizmu. Obrovskými pomocníkmi sa stávajú nielen pri posilňovaní našej imunity, ale aj pri spevňovaní kostí, pohybe svalov, spomaľovaní procesu starnutia, prenose signálov v nervovom systéme, či zlepšovaní pleti a pomáhajú aj pri chudnutí. Ale aké mlieko by sme si mali v obchode vybrať?

Kravské mlieko

Faktom je, že kravské mlieko je azda najrozšírenejším a najčastejšie konzumovaným druhom, ktoré sa stalo akousi základnou potravinou. Niet divu! Nenahraditeľná chuť podčiarknutá lahodnosťou má na svedomí to, že práve v prípade kravského mlieka sa oddeľuje smotana od tekutiny. Pre ľudský organizmus sa stáva dodávateľom probiotických kultúr, vápnika, bielkovín, jódu, zinku, ale aj vitamínov A, B2 a B12. Práve vďaka obsahu vitamínu B12 a kyseliny listovej si ako druh mlieka drží svoje prvenstvo napríklad v porovnaní s tým kozím. Na pozore však treba byť vtedy, ak trpíte intoleranciou na laktózu.

Kozie mlieko

Nie je tajomstvom, že materské mlieko je pre človeka najvhodnejšie. Najväčšou výhodou toho kozieho sa tak stáva fakt, že sa mu svojou štruktúrou podobá úplne najviac a je veľmi dobre stráviteľné vďaka vysokému množstvu mastných kyselín. Ak trpíte napríklad žalúdočnými vredmi, je pre vás tou správnou voľbou. Prvenstvo si drží aj v prípade vitamínu A, B6 a obsahu vápnika, draslíka a probiotík a je zásadotvorné. A čo v prípade, že trpíte intoleranciou na laktózu? Kozie mlieko obsahuje oveľa menej laktózy ako kravské, preto je jeho vhodnou alternatívou. Pomocnú ruku vám podá aj pri boji s migrénou, nervozitou a škodlivými vplyvmi prostredia. Nie nadarmo ho už Rimania považovali za elixír krásy a dlhovekosti.

Ovčie mlieko

Na ovčom mlieku je skvelá jeho typická vôňa, sladkastá chuť a z tejto trojice predstavuje toho najkrémovejšieho člena. A v čom si drží svoje prvenstvo? Obsahom vitamínu B2, B1, B12, D, minerálnych látok a tuku. Ak vás trápia zápaly alebo trombóza, pomôže vám zase vysoký podiel esenciálnych mastných kyselín. Zloženie ovčieho mlieka má výborné výživové parametre, podporuje spaľovanie tukov a dáva červenú rakovine, ale aj cukrovke. Stále však treba mať na pamäti, že obsahuje najviac laktózy. V prípade detí a starších ľudí však neexistuje nič lepšie ako pohár horúceho ovčieho mlieka pred spaním, vďaka ktorému budete spať ako v bavlnke.

Mlieko aj v rastlinnom kabáte

Alergia na laktózu môže mať za následok úbytok živín v tele. Riešením však môžu byť mlieka rastlinného pôvodu, ktorých výber je viac než pestrý a ich zloženie zdraviu prospešné. Sójové, ryžové, mandľové, ovsené, kokosové či iné? Z radu týchto špecifických chutí si vyberie azda každý a okrem toho majú hneď niekoľko priaznivých účinkov. Na sójovom mlieku je skvelé to, že obsahuje dobre stráviteľné bielkoviny a vysoký obsah leticínu, ktorý ide ruka v ruke s našou mentálnou sviežosťou. Alergici, ľudia s bezlepkovou diétou a tráviacimi ťažkosťami by mali siahnuť skôr po ryžovom mlieku s množstvom vitamínov, ale aj vlákniny a uhľohydrátov. Mandľové mlieko je síce menej sladké, no skvelé pre dojčiace ženy, chorých a starších ľudí vďaka vysokému obsahu minerálov. Jeho spojenie s cereáliami, orieškami či ovocím je to pravé „mandľové“. Po chorobe alebo počas diéty sa zamerajte na ovsené mlieko, ktoré neobsahuje cholesterol ani lepok a ich úlohu zastupuje vysoký obsah vitamínov skupiny B. O posilnenie našej imunity alebo kvalitné spestrenie jedálnička sa dokáže postarať kokosové mlieko plné vitamínov, ale aj ďalších výživových látok.

Žite zdravo a pri nákupe určite nezabúdajte ani na tieto mliečne, zdraviu prospešné výrobky. Široký sortiment rôznych druhov mlieka a mliečnych výrobkov nájdete v Kauflande. Na zdravie!

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Jogurt sa dá kúpiť na celom Slovensku.


a 1 ďalší 15. nov

Čím sú jeho knedle iné?


a 1 ďalší 4. okt
Martin's je prvý nitriansky cider a jeden z mála remeselných ciderov na Slovensku.

Najväčší hit je medový cider. Dá sa kúpiť aj v desiatich Kauflandoch.


a 1 ďalší 10. aug

Hocikde ich nekúpite.


SME Creative a 1 ďalší 29. jún