Bahno v kaproch je mýtus. Na čo si dať pozor pri kúpe rýb?

Aj cesta z obchodu je dôležitá.

Rybárstvo Požehy (Zdroj: Jakub Straňanek, SME Creative)

Ryba nie je vianočný stromček. Nakoniec nezostanú v obchodoch tie najhoršie kusy. Aj na poslednú chvíľu si môžete kúpiť dobrú čerstvú rybu.

Na čo si dať pozor pri výbere a ako zabezpečiť, aby vydržala čerstvá čo najdlhšie?

Ako kúpiť kvalitnú živú rybu?

„Najlepšia ryba je čerstvá,“ hovorí Mirko Hrča z Rybárstva Požehy. Ideálne je kúpiť rybu práve odlovenú a vypitvanú.

Ak vyberáte živú rybu, základné pravidlo znie, aby nebola poranená, bola čulá a neplávala na boku či hore bruchom. Následne by ste sa jej mali pozrieť do očí. Mali by byť jasné a vypuklé.

Zaujímať by ste sa mali aj o to, z akého chovu pochádza. Ak rastie rýchlo kvôli intenzívnemu vykrmovaniu, môže sa to podpísať na jej chuti a kvalite mäsa. Čím pomalšie a prirodzenejšie ryby rastú, tým majú pevnejšiu svalovinu a lepšie chutia.

Je preto dobré spýtať sa aj na vek ryby. Pokým kapor dorastie do predajnej veľkosti zhruba 2,5 kilogramu, v prirodzených podmienkach to zaberie tri až štyri roky.

Zaujímať by ste sa mali aj o to, kde strávili kapry posledné týždne. Mnohí v nich namietajú príchuť bahna, lebo vraj žili v rybníkoch so stojacou vodou s bahenným dnom a treba ich odbahniť. V skutočnosti je to mýtus a chuť pripomínajúcu bahno spôsobuje niečo iné.

„Neznamená to, že by sme ryby zbavovali bahna. Kapry sa v rybníkoch živia planktónom a niekedy môžu s riasami skonzumovať i sinice. Svalovina ryby potom môže mať miernu pachuť, no nie je to pravidlo a s bahnom to nesúvisí,“ vysvetľuje Hrča.

Kapry v Rybárstve Požehy preto trávia posledných zhruba päť týždňov v nádržiach s čerstvou vodou a jedia krmivo, až potom sa presúvajú do výroby. Odtiaľ ich dodávajú ako chladené alebo mrazené podkovičky a filety do obchodov na celom Slovensku, značné množstvo aj do Kauflandu.

Súvisiaci článokČo nesmie chýbať vo vianočnej kapustnici? Máme recept priamo z výroby Čítajte 

Tento reťazec sa ako prvý na Slovensku zaviazal, že od 1. 1. 2022 ukončí a neumožní ani tretím osobám predaj živých kaprov v ich priestoroch a prevádzkach. Je to pre nich ďalší prirodzený krok k ešte zodpovednejšiemu konaniu. Nahradil ich ponukou balených aj čerstvých rýb na ľadovom pulte. Ako si vybrať dobrú balenú rybu?

Čo sledovať pri balených rybách?

Pozrieť sa rybe do očí platí aj vtedy, keď ju kupujete čerstvú z ľadového pultu.

„V prvom rade musí byť dúhovka lesklá, nezakalená a nestečená. Keďže má čerstvá ryba oko naplnené tekutinou, je prirodzene lesklé. Čím dlhšie leží na pulte, tým viac sa voda odparuje, kvôli čomu už oko nie je také vypuklé, ale je prepadnuté,“ vysvetľuje Hrča.

Okrem vizuálnej kontroly sa dá čerstvosť ryby overiť aj čuchom a hmatom. Ryba musí voňať rybacinou. Iné zvláštne pachy naznačujú, že sa mohli začať rozkladné procesy. Nedostatočnú čerstvosť prezradí aj mierne obschnuté mäso a hnedé žiabre namiesto ružových až červených. Povrch ryby musí byť lesklý a bez poškodení.

Súvisiaci článokVýnimočné slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná len jeden človek Čítajte 

„Čerstvá ryba má pružnú svalovinu. Ak do mäsa jemne zatlačíte prstom, malo by sa vrátiť späť bez toho, aby na mieste zostala priehlbinka,“ dodáva Hrča, majiteľ Rybárstva Požehy.

Dlhoročný rybár prechodil na Slovensku rieky a nádrže od Domaše po Dunaj. Koníček stačil na rozhodnutie pustiť sa do chovu rýb, no vybudovať rybárstvo bola výzva. Na úver kúpil rybníky na Turci, kde má rybnikárstvo stáročnú tradíciu a študoval aj knihy o chove. Dnes má Rybárstvo Požehy štyri rybníky v Dubovom, jedno pstruhárstvo v Diviakoch a ročne spracuje zhruba 600 ton rýb.

Sú dobré ryby z laďového pultu?

Rybníky Rybárstva Požehy sú zásobené vodou z rieky Turiec, ktorá je jedným z posledných prírodných neresísk hlavátky. Patrí u nás medzi ohrozené druhy, keďže sa vyskytuje len vo voľne tečúcich riekach s čistou, dostatočne okysličenou vodou. V horších podmienkach prežije len ťažko, na čom sa zviezli kapry aj pstruhy, ktoré na Turci chovajú.

Pstruhy dodávajú do obchodov celoročne celé či ako filety, čerstvé balené alebo mrazené. V prirodzenom chove bez intenzívneho výkrmu dorastajú do potrebnej veľkosti aspoň 15 mesiacov. „Pstruhy majú potom pevnejšiu svalovinu a jej jednotlivé časti sa po tepelnej úprave ľahko oddeľujú a dobre chutia,“ vysvetľuje Mirko Hrča.

Pri kúpe balených rýb je dobré všímať si etiketu. O rybách prezradí ich pôvod aj miesto, dátum a spôsob ulovenia. Na balení je uvedený tiež dátum spotreby a ideálna teplota skladovania. Treba ju dodržať aj po kúpe, aby sa ryba pri presune príliš neoteplila.

„Ak bola ryba dlhšiu dobu mimo správnej teploty, prvým znakom, že nie je v poriadku, je mäknutie svaloviny,“ hovorí Hrča.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší