Rodinná firma, akých je na Slovensku málo. Kvety pestuje už štvrtá generácia

Kvety si vyžadujú celoročnú starostlivosť.

(Zdroj: Jakub Straňanek )

Nedajú sa prehliadnuť. Smerom zo Skalice na Zlatú dolinu, na úbočí Bielych Karpát, sa ukážu priamo z cesty masívne konštrukcie veľkoplošných skleníkov. Patria Záhradníctvu Skalica. Práve tu sa pestujú kvety, ktoré majú svoj rodokmeň v exotike, no v Skalici získavajú slovenský rastlinný pas.

Na rozsiahlych krytých plochách rastú kvety, ktoré neskôr zdobia záhrady, terasy, balkóny i vianočné stoly. Slovensko síce nepatrí do pásma, kde sa darí pestovaniu okrasných rastlín celoročne, moderné skleníky však dokážu simulovať rôznorodé životné podmienky. Vďaka moderným technológiám pestujú zeleň v Záhradníctve Skalica celoročne.

Pestovanie založené na tradícii

„Január, február a marec patria balkónovým kvetom, ktoré sa predávajú do júna. Následne sa skleníky vyčistia a prichádzajú chryzantémy. Pred záverom roka pestujeme vianočné ruže, v rámci ktorých sme najväčším pestovateľom na Slovensku," hovorí Stanislav Seman, vedúci Záhradníctva Skalica. Ročne ich vypestujú približne 200-tisíc kusov.

Súvisiaci článokPravda o šalátových uhorkách. O koľko kratšie vydržia bez plastovej fólie? Čítajte 

Pri vstupe do skleníkov sa okamžite ukážu veľké lány naaranžovaných muškátov a trvaliek pripravených na export k zákazníkovi. Je to pekný pohľad. Omnoho lepší ako pred pár mesiacmi.

Kvôli koronakríze a zákazu predaja iného ako nevyhnutného sortimentu boli v Záhradníctve Skalica nútení zlikvidovať zhruba 60-tisíc kvetov, ktoré sa nemohli dostať k zákazníkovi.

„Mali sme vrásky na čele aj otázky, či pokračovať,“ hovorí Stanislav Seman pri pohľade na rozkvitnuté trvalky, ktoré čaká expedícia do Kauflandu. Keby skončili, prerušili by dlhoročnú tradíciu, v ktorej sa kvetom venuje už štvrtá generácia Semanovcov.

Od rozbitých skleníkov k najmodernejším technológiám

Záhradníctvo Skalica sa začalo venovať pestovaniu kvetov v roku 1995, kedy si od mesta prenajalo zopár starých skleníkov. Začínali opatrne, no krupobitie im napáchalo na skleníkoch významné škody. Mesto Skalica sa im nakoniec rozhodlo celý objekt odpredať.

„Odkúpili sme objekt, zrekonštruovali skleníky a pomaly začali stavať ďalšie. Dnes ich máme päť, z toho dva úplne nové a moderné. Sú s tienením, automatickým zavlažovacím systémom riadeným počítačom aj posuvnými stolmi so žeriavmi. Polieva sa podmokom a špeciálne namiešanými roztokmi,“ ukazuje Seman.

V týchto miestach sa ročne vypestujú zhruba tri milióny rastlín. „Približne 70 percent produkcie ide k zákazníkom do Kauflandu, 25 percent putuje do českých záhradných centier a malá časť drobným odberateľom,“ hovorí vedúci záhradníctva.

Dvadsaťšesť rokov podnikania s kvetmi však nie je kompletnou históriou Záhradníctva Skalica. Tradíciu pestovania majú v krvi.

„Môj dedo učil na záhradníckej škole v Malackách. Ešte za socializmu sme začínali predávať rezané kvety a keď to bolo možné, začali sme podnikať. Otvorili sme kvetinárstvo a prešli aj k pestovaniu pod krytými plochami,“ spomína Seman.

V úvode mali vysadené len chryzantémy a len vo vonkajšom prostredí, dnes však spravujú už 2,5 hektára krytých plôch. Najväčší rozmach nastal pred desiatimi rokmi, keď ich s ponukou spolupráce oslovil Kaufland.

Slovenské kvety s africkým pôvodom

Muškáty, petúnie, chryzantémy i vianočné ruže. Všetky kvety, ktoré opustia Záhradníctvo Skalica, majú vystavený slovenský rodný list. Zasadia ich tu, vypestujú, dodajú výživu a odošlú k zákazníkovi. Ich korene však siahajú do južných krajín, keďže až 90 percent rastlín pochádza z odrezkov a desať percent si vypestujú zo semien.

„Nakupujeme nezakorenené odrezky cez nemecké a holandské firmy, ktoré majú farmy väčšinou v Afrike. Pochádzajú z Etiópie, Kene a Ugandy,“ hovorí Seman.

V Afrike majú rastliny ideálne svetelné aj tepelné podmienky. Odrezky odtiaľ putujú do Amsterdamu, Viedne alebo Frankfurtu a následne do Záhradníctva Skalica.

„Muškátov nám chodí 1,5 milióna odrezkov zabalených v škatuliach. Najdlhšie sa pestujú práve stojaté muškáty, ktoré sa zakoreňujú v januári a expedujú v apríli,“ hovorí Seman.

Ekológia, ktorá prospieva aj rastlinám

V celom areáli sa využíva na polievanie dažďová voda. Veľké plochy na strechách skleníkov sú ideálne na jej zber, pričom na skladovanie slúži vlastné jazero. Využívanie dažďovej vody nielen šetrí náklady, ale predstavuje aj základ úspešného pestovania rastlín. Dažďová voda má totiž špecifiká, vďaka ktorým je možné používať ju prakticky bez úpravy.

„Dažďová voda neobsahuje žiadne vedľajšie zložky. V okolí máme len tvrdú vodu, ktorú je potrebné upravovať. Bez úpravy by vápnik z vody blokoval príjem železa a draslíka, čo by pre rastliny predstavovalo zásadný problém,“ hovorí Seman. Ako príklad uvádza ťahavé petúnie a vianočné ruže.

Súvisiaci článokMáte radi zázvorový čaj? Táto slovenská firma s ním prišla ako prvá vo východnej Európe Čítajte 

„Ak by sme používali vodu zo studní alebo vodovodu, petúnia by začala žltnúť, pretože by nemala vhodné podmienky,“ vysvetľuje Seman.

Vianočná ruža je v tom ešte náročnejšia. Aj preto ju po Vianociach dokáže udržať pri živote len minimum zákazníkov. U Semanovcov jej venujú extrémnu pozornosť a starostlivosť.

„Vianočná ruža je extra citlivá na výživu. V spolupráci s maďarským laboratóriom každý týždeň realizujeme rozbor pôdy. Vzhľadom na výsledky aktuálne prispôsobujeme živný roztok. Základom je dobré pH a obsah solí a živín v substráte,“ hovorí Seman.

Na to, aby zelená vianočná ruža zafarbila listy na červeno, potrebuje špeciálny režim tmy. Prekáža jej aj umelé svetlo alebo svetlo z televízora. Preto majú u Semanovcov skleníky automatizované zatemnenie, ktoré dokáže vytvoriť tmu aj počas pravého poludnia.

Neraz sa totiž stane, že vianočné ruže sú spoza hraníc prevážané v kamiónoch spolu s rezanými kvetmi pri nízkych teplotách a hrozí im podchladenie.

„Zákazník si takú ružu kúpi, ale do týždňa mu uhynie. Ak si kúpi ružu zo Slovenska, má vyššiu šancu, že mu vydrží. Ráno ju naložíme do kamióna a na druhý deň je v predajni,“ hovorí Seman. Potom jej už stačí dať len správnu výživu a môže rásť aj niekoľko rokov.

Základom je vhodný substrát a zálievka

Bežný človek pri pestovaní nemá možnosť zatemniť priestor, skúmať pôdu laboratórne či vytvárať ideálne tepelné podmienky pre rastlinu. Existujú však riešenia, ako sa môže o kvety kúpené v Kauflande starať tak, aby vydržali dlho.

„Asi najmenej náročné sú muškáty,“ konštatuje Seman.

Aj tie však treba po príchode z obchodu presadiť. V Záhradníctve Skalica síce používajú kvalitné certifikované substráty namiešané na jednotlivé druhy rastlín, živiny im však vydržia približne dva týždne. Druhým dôležitým prvkom pri pestovaní je voda. Ideálna je dažďová. V opačnom prípade je potrebné upraviť hnojivá, ktoré pôdu zakyslia.

Príkladom je obľúbená petúnia Million Bells. Vyžaduje si kyslejší substrát s pH 5 až 5,5, čo je zhruba o stupeň menej, ako potrebujú bežné balkónové kvety. Aj v tomto prípade je základom dažďová voda na zalievanie. Tvrdá voda nielenže blokuje živiny, ale má aj pH približne okolo 8, čo znižuje kyslosť substrátu. Potom je nutné substrát prekysľovať.

Vždy je však dôležité oboznámiť sa s rastlinou a jej potrebami. Treba jej dať substrát, ktorý potrebuje a vhodne ju zalievať. Ako však hovorí Seman, slovenskí zákazníci kladú dôraz na pekné rastliny s minimom starostlivosti.

Aj preto sú muškáty jednoducho slovenské evergreeny. Súčasným trendom však je, že pestovatelia si na okrasné záhrady aj balkóny zvyknú dosadiť rajčiny, papriku, uhorky, melóny, cukety a tekvice. Prispôsobili sa tomu aj Semanovci, preto v ich skleníkoch už okrem okrasných rastlín nájdete aj zeleninové sadenice.

Taká je aj vízia Záhradníctva Skalica. Prispôsobiť sa predstavám zákazníkov a ponúkať kvalitné rastliny, ktoré pestovatelia ocenia a prinesú im dlhodobú radosť aj úžitok.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší