SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im možno škodíte

Biobavlna má oproti tej bežnej veľa výhod.

Želatína v bielom jogurte nie je v poriadku, ale krátke tričko s elastanom áno? Pozerať sa na zloženie pri kúpe oblečenia síce nie je tak bežné ako v prípade nákupu potravín, no mohlo by byť. Možno by ste predišli viacerým kožným problémom.

Platí to aj v prípade bavlny, pri ktorej máte na výber. Konvenčne pestovaná alebo organická. Možno sa vám bude ľahšie rozhodovať po informácii, že pri konvenčnom pestovaní bavlny sa spotrebuje takmer 16 percent z celkovej svetovej produkcie insekticídov.

Ako je to v prípade biobavlny a čomu sa treba vyhnúť pri oblečení, radí dermatologička Regina Paulinyová z kožnej ambulancie BeneDerma.

1. Nebezpečné farby

Keby ste si museli vybrať len jednu možnosť, ktorú by ste zvolili? Vyzerať pekne alebo cítiť sa dobre? V zásade platí, že čím tmavšia farba, tým horšie. A to nielen kvôli horúčavám.

„U citlivých osôb, čiže u detí a ľudí s kožnými ochoreniami ako atopický ekzém, neodporúčam dlhodobé nosenie oblečenia z tmavých farieb ako čierna a tmavomodrá. Spotením sa totiž môže nekvalitné farbivo dostať do pokožky,“ hovorí dermatologička Regina Paulinyová s viac ako 18-ročnou praxou.

2. Farbenie bielou

Môže to znieť zvláštne, ale niektoré látky treba farbiť bielou, aby boli biele. Preto je dôležité, aké tieto farbivá sú.

V prípade biobavlny sa na povrchovú úpravu používajú výhradne prírodné oleje a farbí sa ílom, bylinami alebo šetrnými syntetickými farbivami. Vďaka tomu dokážu vyniknúť pôvodné farby bavlny od smotanovo bielej až po jemne hnedú.

3. Škodlivé pranie

Môžete mať tie najprírodnejšie materiály, a predsa sa objaví kožný problém. Nemôže za to však oblečenie, ale starostlivosť oň.

„Je veľmi dôležité, v čom a ako sa perie. Ak zostane v odeve príliš veľa prášku na pranie alebo aviváže, môže jedincov s vnímavou a citlivou pokožkou začať dráždiť. Nestačí preto myslieť na materiál, treba sa oň vedieť aj starať,“ vysvetľuje dermatologička.

4. Príroda nadovšetko

V prípade obliekania existuje jednoduchý vzorec. Čím bližšie k prírode, tým lepšie.

„Platí to obzvlášť u detí. Oblečenie by mali mať len z prírodných materiálov, ideálne z biobavlny. Jednak nie je chemicky ošetrovaná, navyše je v nej minimalizovaný obsah škodlivých látok,“ radí Paulinyová.

V opačnom prípade si spolu s konvenčne pestovanou bavlnou kúpite aj chemický kokteil, keďže sa pri jej pestovaní používa množstvo pesticídov a škodlivých hnojív. Vymierajú kvôli tomu včelstvá a ľuďom hrozí rakovina či neplodnosť.

V prípade organickej bavlny sa burina odstraňuje výhradne mechanicky, rukami a motykami, a vďaka embargu na používanie chemických látok je šetrnejšia aj k ľudskej pokožke.

„Organicky pestovaná bavlna je dobrá aj v tom, že sa chemické látky minimalizujú už pri pestovaní a rovnaké to je pri oberaní, spracovaní a šití,“ dodáva vyhľadávaná dermatologička.

5. Bio verzus nebio

Ekologické spracovanie bavlnených vlákien zabezpečuje vyššiu nasiakavosť materiálov, keďže nie sú ošetrované formaldehydom.

Čistota materiálu a správna starostlivosť minimalizuje riziko začervenania, bolestivosti či akejkoľvek inej reakcie, čo ocenia predovšetkým osoby bojujúce s alergiami alebo ekzémami.

„Deti k nám veľmi často prichádzajú s prejavmi atopického ekzému alebo iných kožných reakcií v súvislosti s dráždením pokožky, či už po spotení, alebo zaparení v teplých letných dňoch. Biobavlna je pre ne najvhodnejšia, keďže je ako stvorená pre osoby s tenkou a veľmi citlivou pleťou,“ hovorí Paulinyová.

V prípade detí však platí, že samé si pomôcť nedokážu. Práve rodič rozhoduje, ako rýchlo a úspešne sa dieťa vylieči.

„Ak má dieťa kožný problém, je veľmi dôležité, aby mu s tým vedel poradiť rodič v spolupráci s lekárom. Keď rodič spolupracuje a dieťa ošetruje, zlepšenie vidieť pomerne rýchlo,“ dodáva Paulinyová.

Kaufland pre takéto prípady vyvinul detské oblečenie Kuniboo, ktoré zohľadňuje potreby detí a bábätiek.

Je vyrábané prevažne z prírodných vláken označených certifikátom GOTS (globálne organické textilné štandardy) a vďaka otvorom na baleniach sa materiál dá okúsiť ešte pred samotnou kúpou. Rozdiel medzi bežnou bavlnou a biobavlnou tak poznať už pri dotyku v predajni.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Plastový obal pivu neškodí. Teplota áno.


SME Creative 28. sep

Dunajom pretečie 40 až 60 kilogramov plastu denne.


SME Creative 13. sep

Kukurica stráca cukor. Do pár dní.


SME Creative 28. júl

Kvety si vyžadujú celoročnú starostlivosť.


SME Creative 28. jún